World's Fastest Online Shopping Destination
Własne alkohole, zarówno czyste, jak i te z charakterem, np. w stylu whisky, rumu, winiaku, grappy czy likieru, to marzenie wielu. Dzięki tej książce z pewnością dużo bliższe spełnienia - pod warunkiem postępowania według zasad gorzelniczej sztuki i w zgodzie z prawem.
Książka "Tworzenie destylatów od A do Ż" autorstwa dr inż. Ewy Kwapisz jest lekturą wyjątkową, ważną i bardzo oczekiwaną - co najmniej z kilku względów:
Książka doskonale wypełnia na rynku wydawniczym lukę, jaką dawało się zauważyć w polskich publikacjach na ten temat. Złożona, wieloaspektowa i pod wieloma względami trudna problematyka tworzenia destylatów doczekała się oto opracowania ambitnego w swym zamyśle, które z pewnością zainteresuje zarówno praktyków, zwłaszcza początkujących w realizowaniu swojej pasji, jak czytelników chcących poznać czysto teoretyczne aspekty wyrobu różnego rodzaju destylatów. Praca nad publikacją wymagała znalezienia właściwego „klucza” - dostępnego zarówno dla osób już posiadających niezbędne uprawnienia do wytwarzania tego typu trunków w mikroskali, ale wciąż szukających inspiracji, jak i dla pasjonatów planujących uzyskanie takich uprawnień. Książka wskazuje także możliwości dostępne dla coraz liczniejszej rzeszy domowych hobbystów, zainteresowanych destylowaniem w granicach obowiązującego prawa, z wykorzystaniem zakupionego alkoholu z akcyzą.
Autorka skoncentrowała się na przedstawieniu spójnej koncepcji działań prowadzących do uzyskania wysokiej jakości destylatów. Z wielu znanych doświadczonym praktykom możliwości, wybrała sprawdzone rozwiązania i produkty, ułatwiające satysfakcjonujące wejście w świat destylatów, poznanie specyfiki ich tworzenia i odkrywanie własnej kreatywności w tym zakresie.
Książka zawiera zestaw przepisów, specjalnie opracowanych z myślą zarówno o posiadaczach uprawnień do destylacji, jak i o osobach nie mających takich możliwości, a chcących zgodnie z prawem doświadczyć emocji tworzenia tego typu trunków. Tej drugiej grupie dedykowana jest propozycja sporządzania destylatów z nalewów.
Własne alkohole, zarówno czyste, jak i te z charakterem, np. w stylu whisky, rumu, winiaku, grappy czy likieru, to marzenie wielu. Dzięki tej książce z pewnością dużo bliższe spełnienia - pod warunkiem postępowania według zasad gorzelniczej sztuki i w zgodzie z prawem.
Struktura książki:
- wstęp i krótkie spojrzenie na historię gorzelnictwa;
- prawne aspekty gorzelnictwa w Polsce;
- gorzelnictwo w skali mikro;
- istota i produkty fermentacji, wykorzystywane surowce;
- istota i produkty destylacji, wyroby alkoholowe;
- sprzęt i akcesoria;
- preparaty enzymatyczne, drożdże stosowane w gorzelnictwie i pożywki dla drożdży;
- pomiar podstawowych parametrów – przyrządy i metody;
- dokonywanie niezbędnych obliczeń;
- przygotowywanie zacierów gorzelniczych, opieka nad procesem fermentacji;
- aspekty techniczne, destylatory i opieka nad procesem destylacji zacierów;
- oczyszczanie, dojrzewanie i doprawianie destylatów;
- wady destylatów i najczęściej popełniane błędy;
- wódki czyste, gatunkowe, naturalne;
- wódki z destylowanych nalewów;
- 30 przepisów;
- zakończenie, słowniczek i literatura.